Bardzo złożona smakowo, wysokiej jakości arabica z regiony Bajawa na wyspie Flores. Skrót TP oznacza, że kawa przeszła potrójną ręczną kontrolę, by oddzielić wadliwe lub nie dość dojrzałe owoce. Ta wzmożona kontrola jakości zapewnia w efekcie bardzo spójny smakowo napar z ziaren wyłącznie optymalnej dojrzałości. Cała kawa Flores Bajawa jest produkowana bez żadnych środków chemicznych.
Charakterystyka:
Mocne nuty cedru, goździków i czekolady; winna kwasowość, smak spójny i wyważony. Głębokie body.
Region: Flores Bajawa
Wysokość upraw: 1500 m n.p.m,
Odmiana Arabiki: Yellow Caturra,
Proces obróbki: Giling Basah (łuszczenie na mokro), suszenie na słońcu
Aromat: lekko ziemny
Smak: ziołowy, czekoladowy, wyraźnie ziemny, drzewny, pikantny
Bukiet: pełny
Kwasowość: niska
Score 84+
INFO:
Wiele wysp Indonezji uformowało się w procesach wulkanicznych; stąd też ich bogata w popiół wulkaniczny gleba idealnie nadaje się do uprawy kawy. Nic zatem dziwnego, że niektóre sławne na świecie gatunki kaw uprawia się właśnie w Indonezji na wyspach archipelagu Malajskiego, np. na Sumatrze, Flores, Sulawesi i Jawie.
Kawowce sprowadzili do Indonezji na początku XIX wieku Holendrzy, by przełamać światowy monopol krajów arabskich na uprawę ziarna. I tak w ciągu kilku-kilkunastu lat kawa indonezyjska zawładnęła światowym rynkiem zbytu tego surowca. Lecz pod koniec wieku indonezyjskie uprawy wyniszczyły choroby. Plantacje kawy jednak przesadzono i Indonezja szybko odzyskała spory udział w rynku światowym, dopóki plantacji ponownie nie spustoszyła II wojna światowa.
Unikalna metoda stosowana w produkcji kaw sumatrzańskich to tzw. Giling Basah: daje bardzo mocny bukiet o skoncentrowanym smaku, z nutami ziołowymi i pikantnym posmakiem. Polega ona na obłuszczeniu skórki z ziaren przy wilgotności powietrza około 50 procent (w porównaniu z 10 - 12 procentami wilgoci w większości innych regionów). Ten unikalny proces pozwala uzyskać specyficzną kompozycję smakową Sumatry (niska kwasowość, trwały, wyczuwalny na podniebieniu pełny smak z końcową nutą czekolady) i nadaje niewyprażonym ziarnom charakterystyczny kolor.